دسته
حرم
پیوند
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 109096
تعداد نوشته ها : 124
تعداد نظرات : 21
Rss
طراح قالب
موسسه تبیان

 

http://tebyan-zn.ir/images/34de570a-a8f4-4390-ae42-a3967fecaaf7.JPG

سالروز ولادت ام ابيها مادر امامت، همسر ولايت و دخت نبوت را بر تمامي دوستداران حضرتش مبارك باد.

همچنين روز مادر رو به تمام مادران عزيز مخصوصاً مادر گلم تبريك مي گم . با تشكر از خدا براي اينكه چنين مادران خوبي بهمون داده انشاء الله خدا به همشون سلامتي و طول عمر عنايت كند . آمين يا رب العالمين

 

شكوفايي غنچه نبوي
در آسمان مكه و در منزل نزول وحي، شوري برپا بود. فرشتگان و حوريان بهشتي هلهله كنان و تبريك گويان به زمين مي آمدند و گرداگرد خديجه حلقه مي زدند و آيه « فتبارك الله احسن الخالقين» را زمزمه مي كردند. آن شب درهاي عرش گشوده شده بود و ليله القدر خدا و تنزل الملائكه تفسير شده و از دامان پاك خديجه، ناز دانه نبوي و گل سپيد احمدي درخشيد.
 
جشن حضور:
او كه آمد، متولد شد و دل هاي آسمانيان و زمينيان، سر سبزتر از هميشه گشت. دردانه بوستان عصمت و طهارت در بيست جمادي الثاني، زمين و آسمان مكه را نورافشاني كرد. شاه بيت غزل آفرينش، غايت خلقت و ميوه باغ رسالت خانه محمد (ص) را با قدوم خود مزين نمود. پدر بر دستان كوچكش بوسه زد؛ چرا كه او بضعه النبي، همراه و هم راز پدر و ام ابيها بود.
 
تهنيت باد:
سال روز ميلاد اسوه زهد و تقوا، نازدانه آل كسا، اقيانوس علم و حلم، چشمه سار نجابت، صابره عصمت، عصاره بعثت، هم كفو ولايت، پيوند دهنده حلقه نبوت و ولايت، بارور كننده درخت امامت، كوثر الهي، قصيده پاكي ها، مثنوي عرفان، غزل خوبي ها، مدافع ولايت، ام ابيها، صديقه كبري، فاطمه زهرا (س) بر همه شيفتگان و ره پويان طريقش تبريك و تهنيت باد.
 
القاب مبارك:
گوهر دردانه نبوي و قره العين رسول را با القاب بسياري مي شناسند كه هر كدام از آنها، به دليل ويژگي هاي خاص آن بزرگوار به ايشان نسبت داده شده است. در روايات اسلامي و كتاب هاي تاريخي، بيش از 104 لقب براي آن حضرت آورده اند؛ از جمله اين القاب مي توان از زهرا، كوثر، مرضيه، مباركه، محدثه، انسيه حورا، منصوره و عالمه نام برد.
 
نور آسماني:
يكي از القاب مبارك و مشهور حضرت فاطمه (س) زهرا، به معناي نور و درخشندگي است. از امام صادق (ع) پرسيدند كه چرا فاطمه را زهرا ناميده اند؟ آن حضرت فرمود: زيرا هر گاه فاطمه در محراب عبادت مي ايستاد و به عبات مشغول مي شد، نور او بر اهل آسمان مي درخشيد، همان طور كه ستارگان بر اهل زمين درخشيدند.
 
هديه الهي:
از ميان القاب بانوي دو سرا، كوثر لقبي است كه از سوي خداوند به او و پدرش داده شد و به معناي فراواني و زيادي هر چيزي است. شيخ طبرسي در تفسير خود مي نويسد: گفته اند مراد از كوثر، نسل و ذريه حضرت رسول (ص) است كه از فاطمه زهرا (س) دختر آن حضرت به وجود آمده و تا روز قيامت تعدادشان بيرون از شمار است. خداوند اين لقب را در جواب مشركاني كه پيامبر را به واسطه نداشتن پسر، ابتر و بدون دودمان مي ناميدند، به پيامبر خود عطا فرموده است.
 
سلام بر تو ....
سلام بر تو اي دختر بهترين مخلوقات، سلام بر تو اي بانوي زنان جهانيان از اولين و آخرين، سلام بر تو اي همسر ولي خدا، سلام بر تو اي خشنود از خدا و پسنديده او، سلام بر تو اي حوريه از جنس آدمي، سلام بر تو اي فاضله پاكيزه، سلام بر تو اي پرهيزكار نيكو رفتار و سلام بر تو اي هم سخن فرشتگان و اي دانا.
 
اولين بهشتي:
منزل گاه صالحان و شايستگان بهشت جاويدان است؛ آنان كه راه سعادت را شناختند و خود راه هدايتي براي سعادت ديگران شدند. اولياي الهي و خاندان عصمت و طهارت، از جمله اينانند و فاطمه فرزند محمد (ص)، اولين اين بزرگواران است كه وارد بهشت مي شود. پدر بزرگوارش رسول خدا (ص) فرموده است: «اولين كسي كه وارد بهشت مي شود، فاطمه (س) است».
 
روح فداكاري:
اي سمبل ايثار و فداكاري، آن گاه كه به محراب مي ايستي و با معشوق خود خلوت كرده و راز و نياز مي نمايي و اشك سجاده ات را در بر مي گيرد و زانوانت از كثرت عبادت ورم كرده و قادر به ايستادن نيست، در پيشگاه يگانه ات دست بر دعا مي گشايي و ديگران را دعا مي كني و حوايج آنان را از خداوند مي طلبي و در جواب فرزند ارجمندت امام حسن مجتبي (ع) كه مي پرسد: مادر چرا ابتدا همسايگان را دعا مي كني؟ مي فرمايي:
«يا بني الجار ثم الدار» پسرم! اول همسايگان و سپس خودمان».
 
بهترين همسر:
حضرت زهرا (س)، نه تنها دختري مهربان و غم خوار پدر، كه همسري شايسته و بهترين شريك زندگي براي علي (ع) نيز بود و از هيچ مهر و محبت و ايثاري در مورد همسر خود دريغ نمي ورزيد. هرگز از او تقاضا و درخواستي نمي كرد و آن گاه كه شويش به او مي فرمود: فاطمه جان! چرا از من چيزي نمي خواهي تا برايت مهيا سازم، در جوابش مي فرمود: «علي جان! من از پروردگار خود حيا مي كنم كه چيزي را كه تو بر فراهم آوردن آن توان نداري، از تو در خواست كنم.»
 
ازدواج آسماني:
جگر گوشه رسول خدا، همانند نهالي نو رسته در حال رشد و نمو، و در آستانه ازدواج بود. او هم چون پدر و مادر بزرگوارش، به ارزش هاي انساني و سجاياي اخلاقي آراسته بود. بسياري از مهاجر و انصار خواهان او بودند و آرزوي خويشاوندي با رسول خدا را داشتند، ولي پيامبر به همه آنان جواب منفي مي داد و مي فرمود: «كار ازدواج فاطمه با پروردگارش است، نه پدرش. من در اين مورد در انتظار فرمان خدا هستم.» بعدها پيامبر درباره ازدواج فاطمه فرمود: «فرشته اي از بارگاه خدا بر من فرود آمد كه: هان اي محمد! خداي فرزانه بر تو درود مي فرستد و مي گويد: من در آسمان ها دختر ارجمندت فاطمه را به همسري اميرمومنان علي (ع) در آوردم. تو نيز در زمين او را به ازدواج علي در آور».
 
بهترين مادر:
سرور بانوان جهان، حضرت فاطمه زهرا (س) كه آراسته به امتيازات معنوي و سجاياي اخلاقي است، دختري غم خوار براي پدر، همسري وفادار و فداكار براي شوهر، و مادري نمونه و موفق براي فرزندانش بود. او كه خود در دامان وحي تربيت شده و مربي اي چون رسول خدا داشت، به همان شيوه و روش فرزندانش را تربيت كرد و از نسل او، يازده ستاره تابناك در آسمان عصمت و طهارت درخشيدند كه هر كدام از آنان، پرچمدار اسلام و قرآن بودند و نيكوست آن حضرت را ام الائمه يعني مادر پيشوايان بخوانند.
 
احياگر شخصيت:
اسوه زنان عالم در زماني پا به عرصه گيتي نهاد كه مردم حجاز، هيچ گونه ارزش و شخصيتي براي زن قائل نبودند. او خورشيدي بود كه در شب يلداي ظلمت و بي عدالتي، روح حيات را در كالبد زنان زمان خود دميد. او انسانيت، شرافت و عزت را براي مردمان به ارمغان آورد. در آن هنگام كه داشتن دختر مايه ننگ و خفت و خواري بود، پدر بر دستان او بوسه مي زد و از داشتن چنين دختري، بر خود مي باليد.
 
عشق پدري:
فاطمه (ع) ميوه باغ رسالت، نور چشم پيامبر و عزيزترين و محبوب ترين فرد نزد پدر بود. فاطمه، ميوه دل و روح و روان مصطفي بود و بارها نبي اسلام فرمود: «هر كه فاطمه را دوست بدارد، مرا دوست داشته است. محبت به او، محبت به من و خشم او، خشم من است. هر كس او را بيازارد، مرا آزرده است.» آخرين كسي كه پدر با او خداحافظي مي كرد و اولين كسي كه در هنگام بازگشت از سفر به سراغ او مي رفت. فاطمه بود. پدر به او افتخار و مباهات مي كرد و بارها بر دستان او بوسه مي زد و در حق او مي فرمود: «سراسر وجود فاطمه، ايمان و قلب او، سرشار از يقين است.»
 
آينه تمام نماي پدر:
عايشه، يكي از همسران رسول گرامي(ص) مي گويد: «هيچ كس را نديدم كه در كلام و راه و روش، شبيه تر از فاطمه به رسول خدا باشد.»
بوي بهشت: عشق و علاقه پدر به فرزند خود به حدي بود كه هرگاه او را مي ديد، مي فرمود: « من بوي بهشت را از وجود فاطمه استشمام مي كنم.»
 
مادر در نگاه فرزند:
امام مهدي (عج) در نامه اي به يكي از يارانشان نوشته اند: «دختر پيامبر خدا، فاطمه زهرا (س) براي من سرمشق و الگوي نيكويي است.» او كه خود از خاندان وحي و يادگار آخرين پيامبر است، مادرش زهرا (س) را الگوي خويش قرار مي دهد. چه نيكوست ما نيز به پيروي از اين مهمان دل هاي منتظر، مقتدا و سرمشق خود را فاطمه (س) قرار دهيم كه نيكوترين پيشوا است.
 
ساده زيستي و قناعت:
ساده زيستي، زهد و قناعت از ويژگي هاي اصلي زندگاني حضرت زهرا (س) بود. او هم در خانه پدر و هم در خانه همسر، اين روش را دنبال مي كرد و آن را پيشه خود قرار داده بود. روح لطيف و بي آلايش او، از دلبستگي به دنيا و تجملات آن دو روش مي ساخت. فاطمه (س) در تمام عمر، زندگي ساده، با صفا و پر از معنويت را بر گزيد.
 
معلم نمونه:
حضرت فاطمه زهرا (س) بانوي دو سرا را « عالمه» مي نامند؛ چرا كه او شاگرداني را تربيت كرده كه الگوي دين اسلام و خاندان اهل بيت بوده اند. از جمله اين افراد مي توان از «فضه» خادم حضرت (ع) نام برد. او كه درس آموخته سراي فاطمه (س) بود. فراوان از مكتب او آموخت. فضه، اين شاگرد نمونه، حدود بيست سال جز با كلام خدا (قرآن) سخن نگفت.
 
شخصيت حضرت زهرا (س) در كلام رهبر معظم:
مقام معظم رهبري در شأن والاي حضرت زهرا (ع) فرموده اند: «شخصيت زهراي اطهر (س) در ابعاد سياسي، اجتماعي و جهادي، شخصيت ممتاز و برجسته اي است، به طوري كه همه زنان مبارز و انقلابي و برجسته سياسي عالم، مي توانند از زندگي كوتاه و پر مغز او درس بگيرند.»
 
فدك، ميراث نبوي:
يكي از ويژگي هاي حضرت زهرا (س)، علم بي كران و فصاحت و بلاغت در سخنوري است. ايشان در خطبه زيبايي كه از آن به «خطبه فدكيه» ياد مي كنند، درياي بي كراني از نكات سودمند اخلاقي و معارف بلند اسلامي را مطرح مي سازند. فاطمه (س) در بخشي از اين خطبه چنين مي فرمايد: «خداي تعالي، ايمان را وسيله تطهير شما از شرك، نماز را براي جلوگيري از تكبر، روزه را براي به ثبوت رساندن مراتب اخلاص و حج را وسيله اي براي استوار ساختن بنيان دين، عدالت را سببي براي نزديكي دل ها، جهاد را براي عزت و سر بلندي اسلام، صبر و بردباري را مايه استحقاق پاداش، امر به معروف را براي مصلحت حال عموم، نيكي به پدر و مادر را مسيري براي جلوگيري از خشم الهي و صله رحم را وسيله تأخير افتادن مرگ و طول عمر قرار داد».
 
پاي درس فاطمه (س):
«من دنياي دنيا پرستان را دوست ندارم.»
«از دنياي شما سه چيز محبوب من است: تلاوت قرآن، نگاه به چهره رسول خدا و انفاق در راه خدا».
«بهترين شما كسي است كه در برخورد با مردم نرم خو و مهربان تر باشد و ارزشمندترين مردم كساني هستند كه با همسرانشان مهربان و بخشنده اند.»
«لذتي كه از خدمت حضرت حق مي برم، مرا از هر درخواستي باز داشته است. حاجتي جز اين ندارم كه پيوسته ناظر جمال زيبا و والاي خداوند باشم.»
«جهاد در راه خدا، مايه عزت و جاودانگي اسلام است.»
در خدمت مادر باش، زيرا بهشت زير پاي مادران است

http://www.alzahra.ac.ir/persian/news/images/fatemeh.jpg

دسته ها :
X